Zeman jmenoval osm nových generálů, v projevu zkritizoval Stropnického

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes u příležitosti státního svátku 28. října jmenoval osm nových generálů. V projevu oznámil, že dnes večer vyznamená nejvyšším vojenským řádem dva bývalé náčelníky generálního štábu Ludvíka Krejčího a Karla Pezla. Oceněn bude také Karel Kutlvašr, který velel Pražskému povstání.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Miloš Zeman, prezident ČR

Zeman povýšil například současného ředitele Útvaru rychlého nasazení Libora Lochmana a ředitele moravskoslezských hasičů Vladimíra Vlčka. Při slavnostním ceremoniálu na Pražském hradě bylo povýšeno také šest vojáků. Dosavadní zástupce náčelník Generálního štábu armády Aleš Opata byl jmenován do druhé nejvyšší české vojenské hodnosti generálporučíka.

Vedle Opaty se dalších pět vojáků stalo z plukovníků brigádními generály. Povýšení se dočkal šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun, jehož ministr Martin Stropnický (ANO) na povýšení navrhoval již v minulosti, stejně jako jeho zástupce Libora Jílka. Vláda ale návrh neschválila, údajně kvůli postupu Vojenského zpravodajství v případě únosu pětice Čechů v Libanonu. Jedním z unesených totiž byl i příslušník armádní tajné služby Martin Psík. Podle tehdejších spekulací tisku padlo Vojenské zpravodajství do pasti libanonských kolegů.

Povýšen byl i další Berounův zástupce Milan Jakubů. Do hodnosti brigádního generála byli dále jmenováni Pavel Kolář, ředitel Ředitelství speciálních sil ministerstva obrany, a náčelník Vojenské policie Pavel Kříž, kterému byla od května generálská hodnost propůjčena.

Prezident v proslovu vytkl ministrovi obrany Martinu Stropnickému (ANO), že příliš mnoho tendrů jsou zakázky vypsané v jednacím řízení bez uveřejnění. "Jak známo, tento typ může vést k předražování vojenských zakázek, škoda peněz," podotkl Zeman. Dodal, že má od některých kolegů informace, že armáda kupuje "staré železo" místo moderní techniky. "Chci tomu nevěřit," zdůraznil Zeman. Chce také prosadit, aby drony byly z velitelství pozemních sil přesunuty pod velitelství vzdušných sil.

Areál Hradu se dnes v 17:00 uzavřel. Ve Vladislavském sále Pražského hradu budou dnes večer předávána nejvyšší státní vyznamenání, následovat bude recepce pozvaných hostů v dalších hradních sálech.

Od rána byly na Hradě uzavřené některé památky a expozice. Veřejnost se nedostala například do Starého královského paláce nebo do Kaple sv. Kříže. Do katedrály sv. Víta byl poslední návštěvník vpuštěn krátce po 16:00. Starý královský palác je uzavřen již od pondělí a uzavírka potrvá do neděle. Dnes, stejně jako v pátek, bylo zrušeno i tradiční polední střídání Hradní stráže.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nehoda luxusního BMW i8 je uzavřena. Policie dle inspekce nepochybila

21.11.2017 15:44 Praha - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) uzavřela vyšetřování květnové nehody…

Smrt policisty v Olomouci byla vražda. Pachatel se díval, jak oběť trpí

20.11.2017 11:16 Olomouc - Kriminalisté obvinili muže (33) z vraždy olomouckého policisty. Jeho smrt se původně…

Pražští policisté letos dopadli 241 kapsářů

19.11.2017 15:15 Praha - Pražští policisté letos do začátku listopadu zadrželi 241 kapsářů. Je to více než za celý…

Je střet s Ruskem nevyhnutelný? Máme informace přímo z centrály NATO

17.11.2017 21:57 Aktualizováno ROZHOVOR – Vzhledem k napjatým vztahům mezi NATO a Ruskem se nezřídka hovoří o druhé studené válce,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama