Český vojenský pozorovatel v SAR: Situace se v zemi zhoršuje

Praha - Český voják Marek Vydržel se v rámci pozorovatelské mise ve Středoafrické republice (SAR) potýkal s náročnými klimatickými podmínkami a socio-kulturními rozdíly. Vypořádat se musel také s přepadením.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Armáda České Republiky

V pátek na pražském Vítkově dostal společně s dalšími vojáky medaili za působení v zahraničních misích. Z mise OSN ve Středoafrické republice se vrátili i další dva čeští pozorovatelé.

Mírovou misi MINUSCA vyslala OSN do Středoafrické republiky v roce 2014. Násilí v zemi vypuklo, když muslimská povstalecká skupina Séléka dobyla v roce 2013 hlavní město Bangui a přinutila někdejšího prezidenta Françoise Bozizého uprchnout.

Podle Vydržela je bezpečnostní situace v zemi nejhorší od roku 2014. "Zaznamenali jsme i útoky proti OSN, došlo ke ztrátám na životech. A přesto, že bylo v Itálii podepsané příměří, tak počet útoků roste," řekl ČTK. "Takže bezpečnostní situace je velice nepředvídatelná a má zhoršující se tendenci," poznamenal.

Sám zažil loupežné přepadení, když jel v uniformě a ve služebním autě. "Byl jsem přepaden a okraden, ale v ohrožení života jsem se necítil, jde jim skutečně jen o ten zisk," podotkl. V bezpečí se podle něj člověk ve Středoafrické republice necítí. Do konfliktu nebo mezi rozzuřený dav se podle svých slov nedostal.

Nejnáročnější podle něj jsou kulturní a sociální rozdíly, protože pozorovatelé pracují v mezinárodním týmu. On sám byl v týmu jediným Evropanem. Kvůli kulturním rozdílům proto neustále hrozí nebezpečí nedorozumění, kdy se může někdo snadno rozzlobit. "To je pak člověk rád, že je neozbrojen," poznamenal v nadsázce.

Pozorovatelé OSN totiž v misi slouží beze zbraně. Jejich hlavním úkolem je hlídkování a monitorování bezpečnostní situace. "V přiděleném regionu jsme jezdili a monitorovali bezpečnostní situaci a další věci s tím spojené, vzdělání, hygiena, nemoci a tak dále," řekl.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie kupuje pro ústavní činitele luxusní limuzíny, mají i masážní…

18.02.2018 10:52 Praha - Policejní ochranná služba kupuje nakoupí 18 limuzín BMW zhruba za 50 milionů korun. Premiér…

Šlechtová: Bylo by celkem ostudné, kdyby ČR nesplnila cíl NATO

17.02.2018 15:21 Mnichov - Podle české ministryně obrany Karly Šlechtové by bylo celkem ostudné, kdyby Česko…

Obrana koupí speciálním silám nové útočné pušky AR-15

17.02.2018 11:10 Praha - Ministerstvo obrany plánuje koupit vojákům ze speciálních sil útočné pušky AR-15. Nahradí…

Aktivní zálohy české armády rychle rostou. Čeká je cvičení Hradba 2018

14.02.2018 16:36 Praha - Aktivní zálohy (AZ) se v Česku rozšiřují rychleji, než se předpokládalo. Armáda měla k…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama