Tak přísaháme! Noví vojáci slíbili věrnost republice ve Vyškově, letos bez Zemana

Vyškov - Věrnost České republice dnes ve Vyškově slíbilo 572 nových vojáků. Mezi přísahajícími bylo 48 žen. Podle některých médií byla přísaha přesunuta na přání Hradu, to ale prezident Miloš Zeman popřel. Rekruti dnes dopoledne přísahali i v Brně, celkem se ve dvou moravských městech přísahy účastnilo přes 900 nových vojáků.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Náčelník generálního štábu Josef Bečvář

Přísaha jako tradiční součást oslav výročí vzniku československého státu 28. října se vždy konala na Hradčanském náměstí u Pražského hradu, účastnila se jí i hlava státu, která je současně vrchním velitelem ozbrojených sil.

Zeman se zúčastnil všech čtyř předchozích přísah, před ním se jich pravidelně účastnil i jeho předchůdce Václav Klaus. V roce 2018 by se přísaha měla 28. října uskutečnit opět v Praze.

Pro letošek se akce přesunula na Moravu. Ve Vyškově přísahali frekventanti kurzů základní přípravy Velitelství výcviku - Vojenské akademie, příslušníci aktivní zálohy a účastníci dobrovolného vojenského cvičení.

Náčelník generálního štábu Josef Bečvář ve svém proslovu uvedl, že je to poprvé, kdy zástupci všech tří forem vojenské služby přísahají společně. "Nedělám rozdíl mezi profesionálními vojáky a záložníky. Záloha je a musí být nedílnou součástí naší armády," řekl Bečvář.

Přísaze ve Vyškově přihlíželi na náměstí vedle stovek lidí představitelé armády, státní správy a samosprávy včetně starosty Vyškova Karla Goldemunda (ČSSD). Přísaze předcházela statická ukázka obrněných kolových vozidel či ukázky výstroje a výzbroje přípravy chemického vojska, spojovacích odborností a střelecké přípravy.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Je střet s Ruskem nevyhnutelný? Máme informace přímo z centrály NATO

17.11.2017 21:57 Aktualizováno ROZHOVOR – Vzhledem k napjatým vztahům mezi NATO a Ruskem se nezřídka hovoří o druhé studené válce,…

Policie obvinila novináře Marka Přibila z pomluvy

15.11.2017 16:56 Zlín - Zlínští policisté obvinili z pomluvy bývalého redaktora Mladé fronty Dnes (MfD) Marka…

Zemřel válečný veterán Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu

14.11.2017 20:32 Praha - Ve věku 39 let v pátek náhle zemřel český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v…

Den válečných veteránů: Stropnický vyznamenával, Brno zaplavily křížky s…

11.11.2017 14:30 Aktualizováno Praha/Brno - Na Vítkově se dnes u příležitosti Dne válečných veteránů sešly desítky lidí. Ministr…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama