Česká armáda může koupit vrtulníky Yankee, Kongres USA se proti vývozu nepostavil

Praha - Americká vláda může do konce měsíce podat české armádě nabídku na koupi 12 víceúčelových vrtulníků UH-1Y od firmy Bell. Kongres měl čas vyjádřit se k tendru do dnešních 06:00 středoevropského letního času, námitky nevznesl.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

UH-1 Huey U.S. Marines

Podle tiskového prohlášení Agentury pro obrannou spolupráci (DSCA) je hodnota zakázky odhadována na 575 milionů dolarů (12,6 miliardy korun). Podle informací ČTK by ale konečná částka, za kterou vláda USA stroje k odkupu nabídne, mohla být nižší. Vyšší částka podle člověka obeznámeného s detaily procesu byla zvolena kvůli tomu, aby Kongres prodej nemusel znovu posuzovat, pokud by se při domlouvání tendru cena změnila.

UH-1Y známé též jako Yankee jsou dvoumotorové stroje, které americká armáda používá od roku 2008, má jich zhruba stovku. DSCA v tiskové zprávě uvádí, že USA by chtěly do Česka v rámci tendru spolu s helikoptérami dodat jeden náhradní motor, a navigační systémy EGI společnosti Honeywell včetně jednoho náhradního. Stroje by měly být vybaveny kulomety M240. Součástí americké nabídky je i další vybavení včetně různých senzorů.

Česko bude vybírat mezi stroji UH-1Y a AgustaWestland AW139M od firmy Leonardo. "Společnost Leonardo je pevně přesvědčena, že nabídka založená na modelu AW139M přináší jedinečnou kombinaci pokročilé technologie a designu nové generace světově nejprodávanějšího stroje ve své kategorii, který po celém světě často nahrazuje právě vrtulníky UH-1," uvedla společnost v tiskové zprávě zaslané ČTK.

Společnost uvádí, že její nabídka zahrnuje mimo jiné komplexní odmrazovací systém a požadovanou výzbroj se systémem efektivního navádění letadel. Podle firmy je její nabídka "za významně výhodnější cenu".

České ministerstvo obrany chce zakázku zadat na základě mezivládní dohody, podle dřívějších odhadů by měla být cena kontraktu mezi deseti a 15 miliardami korun.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Opata se těší respektu vojáků i politiků. Generál Pavel mu přeje pevné…

26.04.2018 14:26 Praha/Brusel - Nastupující náčelník generálního štábu české armády Aleš Opata je vysoce…

OBRAZEM: Prezident Zeman dnes jmenoval novým náčelníkem generálního štábu…

25.04.2018 20:55 Praha - Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval na Pražském hradě novým náčelníkem generálního štábu…

Armáda ČR má nového šéfa: Zeman jmenoval Opatu náčelníkem generálního štábu

25.04.2018 15:44 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval na Pražském hradě novým náčelníkem generálního štábu…

Exšéf Hradní stráže se snaží očistit své jméno, u soudu zazní návrhy trestu

23.04.2018 16:40 Praha - Bývalý velitel Hradní stráže Petr Prskavec se snaží u soudu očistit své jméno. V případu,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama