Soud otevřel případ střelby bojového vozidla na Libavé, voják přišel o ruku

Olomouc - Okresní soud v Olomouci se zabývá případem loňské střelby bojového vozidla pěchoty na cvičení ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá. Těžce zraněný voják (29) utrpěl mnohačetná zranění a přišel o levou ruku. V nemocnici bojoval několik dní o život. Jeho mladší kolega byl zraněn lehce.

Přidejte svůj názor

Armáda České Republiky

Tři muži - střelec, řídící střeleb a velitel vozidla - se před soudem zodpovídají z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti, hrozí jim až čtyři roky vězení.

Soud kauzu otevřel 20. září. "Máme po výsleších obžalovaných a další jednání je nařízeno na příští týden v pondělí. Provádět budeme svědecké výpovědi, půjde o další svědky, kteří se cvičení účastnili," řekla ČTK soudkyně Markéta Langerová.

Podle žalobce Jaroslava Rašendorfera případ rozhodně ještě neskončí. "Slyšeno bude ještě spousta svědků, poté přijdou na řadu znalecké posudky, čtení listin a v úvahu přichází i vyšetřovací pokus. Necháme to na zvážení soudu," řekl.

Neštěstí se odehrálo loni v květnu. Jedno z bojových vozidel pěchoty při nočních střelbách na Libavé zasáhlo z kanonu další pásový transportér s tříčlennou posádkou uvnitř. Podle žalobce chybovali řídící střeleb, střelec z bojového vozidla pěchoty i velitel vozidla, ze kterého se střílelo. Porušili podle něj své povinnosti, které mají ve vojenských předpisech i v provozních řádech střelnice. "Je zde otázka míry zavinění jednotlivých obžalovaných," doplnil státní zástupce.

Střela z vedlejšího bojového vozidla pěchoty zranila tehdy dva vojáky. Šlo o desátníky ze 71. mechanizovaného praporu Hranice, oba skončili v olomoucké fakultní nemocnici.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exministr Barták u soudu obhajoval nákup letadel CASA

17.10.2017 13:39 Aktualizováno Praha - Exnáměstek ministryně obrany a pozdější šéf resortu Martin Barták dnes u soudu jako svědek…

Zemřel Arnošt Polák, jeden z posledních českých vojáků sloužících v RAF

12.10.2017 15:45 Praha - V Anglii ve věku 94 let zemřel Arnošt Polák, veterán druhé světové války a jeden z…

Případ dvou policistů, kteří v Plzni mířili zbraní na řidiče, převzal GIBS

09.10.2017 19:34 Plzeň - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) převzala případ dvou policistů, kteří v září…

V Afghánistánu se na základně Bagram vystřídají čeští vojáci

08.10.2017 14:42 Praha - V Afghánistánu se střídají vojáci ze strážní roty, kteří hlídají spojeneckou základnu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama