V Afghánistánu se na základně Bagram vystřídají čeští vojáci

Praha - V Afghánistánu se střídají vojáci ze strážní roty, kteří hlídají spojeneckou základnu Bagram. Novou jednotku budou tvořit vojáci 44. lehkého motorizovaného praporu z Jindřichova Hradce.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Armáda České Republiky

Doplňují ji specialisté z dalších útvarů. ČTK to řekl mluvčí generálního štábu Jan Šulc. Končící osmou strážní rotu, která zajišťuje ochranu letecké základny od poloviny letošního dubna, vedl kapitán Milan Němec. Její základ tvořili hlavně vojáci ze 102. průzkumného praporu z Prostějova a 53. pluku průzkumu a elektronického boje v Opavě.

V Afghánistánu je již podle armádního webu první část nové jednotky. "Nová rotace s sebou přivezla také dárkové balíčky, které už tradičně posílá česká veřejnost vojákům nasazeným v zahraničních operacích," uvedla armáda. Balíčky obsahovali sladkosti, kávu či oříšky.

V pořadí již devátá strážní rota bude svůj úkol podle Šulce plnit do jara 2018. Tvořit ji opět bude 169 vojáků. "Převzetí plnění operačního úkolu je plánováno v průběhu první poloviny měsíce října," uvedl. Velitelem jednotky je kapitán Roman Rostás.

Na nasazení v Afghánistánu se vojáci dlouhodobě připravovali. Vyvrcholením přípravy bylo zářijové cvičení Shield II 2017, které se konalo ve Vojenském výcvikovém prostoru Březina a v kasárnách Dědice. V Afghánistánu má strážní rota na starosti vnější ochranu základny Bagram. Vyjíždí proto do několikakilometrového okolí, kde se snaží například zabránit raketovým útokům nebo sbírá zpravodajské informace.

Vstupte do diskuze (26)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exministr Barták u soudu obhajoval nákup letadel CASA

17.10.2017 13:39 Aktualizováno Praha - Exnáměstek ministryně obrany a pozdější šéf resortu Martin Barták dnes u soudu jako svědek…

Zemřel Arnošt Polák, jeden z posledních českých vojáků sloužících v RAF

12.10.2017 15:45 Praha - V Anglii ve věku 94 let zemřel Arnošt Polák, veterán druhé světové války a jeden z…

Případ dvou policistů, kteří v Plzni mířili zbraní na řidiče, převzal GIBS

09.10.2017 19:34 Plzeň - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) převzala případ dvou policistů, kteří v září…

Soud otevřel případ střelby bojového vozidla na Libavé, voják přišel o ruku

09.10.2017 13:21 Olomouc - Okresní soud v Olomouci se zabývá případem loňské střelby bojového vozidla pěchoty na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama