Na CIAF burácí desítky letadel a vrtulníků. Holčička dotazem zaskočila leteckého technika

Hradec Králové - Na letišti v Hradci Králové začal dnes dopoledne 24. ročník mezinárodní letecké přehlídky CIAF. Mezi běžnými návštěvníky je i přibližně 250 spotterů, tedy amatérských fotografů a fanoušků letectví.

Přidejte svůj názor

SU-27

Na místě jsou desítky letadel a vrtulníků z devíti států. Premiérově letos akce představuje prototyp českého letadla Evektor EV-55 Outback nebo polské letadlo TS-11 Iskra.

"Určitě návštěvníky zaujme a uchvátí Péter Besenyei, několikanásobný mistr světa v akrobatickém létání. Je zakladatelem závodu Red Bull Air Race," dodal mluvčí akce Tomáš Otruba.

250 spotterů, což je letos rekordní počet, přijelo asi z dvacítky států světa. Obejít se však museli bez avizovaného ukrajinského letounu Su-24, který nemohl kvůli technickým problémům přiletět. Nahradil ho letoun Su-27UB.

Na stíhací letoun gripen v jednomístné verzi stáli lidé frontu už od dopoledne. Leteckého technika Rudolfa Chmelíka, který zná stíhačku dopodrobna, stále ještě některé otázky zaskočí. "Jedna holčička se mě asi před dvěma lety ptala, z kolika šroubků je gripen složený. Myslím, že ani Švédové to nevědí. Řekl bych, že několik milionů to bude," řekl Chmelík.

Ačkoliv CIAF je přehlídkou soudobé techniky, malou připomínku historie akce nabídla. Vojáci v uniformách rakousko-uherské armády z první světové války lidem ukazovali tehdejší zbraně a výstroj, pěchotní pušky, zákopové dělo či kulomet.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pražští policisté letos dopadli 241 kapsářů

19.11.2017 15:15 Praha - Pražští policisté letos do začátku listopadu zadrželi 241 kapsářů. Je to více než za celý…

Je střet s Ruskem nevyhnutelný? Máme informace přímo z centrály NATO

17.11.2017 21:57 Aktualizováno ROZHOVOR – Vzhledem k napjatým vztahům mezi NATO a Ruskem se nezřídka hovoří o druhé studené válce,…

Policie obvinila novináře Marka Přibila z pomluvy

15.11.2017 16:56 Zlín - Zlínští policisté obvinili z pomluvy bývalého redaktora Mladé fronty Dnes (MfD) Marka…

Zemřel válečný veterán Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu

14.11.2017 20:32 Praha - Ve věku 39 let v pátek náhle zemřel český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama