Obrana uzavře zakázky za pět miliard, nejvíc připadne na vrtulníky

Praha - Ministerstvo obrany by mělo během příštích týdnů uzavřít smlouvy za téměř pět miliard korun. Nejvíce peněz půjde na servis 41 vrtulníků řady Mi, další kontrakt se týká například nákupu nových plynových masek.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Armáda České Republiky

"Pokračujeme v modernizaci armády a doplňování zásob, v nejbližších týdnech uzavřeme smlouvy za pět miliard korun. A to s českými dodavateli, takže současně pokračujeme v podpoře domácího obranného průmyslu," uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

O armádní vrtulníky by se na základě chystané rámcové smlouvy měl starat státní podnik LOM Praha. Ministerstvo předpokládá, že za tuto dobu za servis zaplatí 4,159 miliardy korun s DPH. "Na základě dosavadních zkušeností jsme připravili jedinou komplexní smlouvu s takovým finančním objemem, aby byl zajištěn servis všech čtyř desítek vrtulníků Mi do roku 2023," řekl ministr. 

Ministerstvo plánuje nakupovat plynové masky podle potřeby od Gumáren Zubří. Pejšek předpokládá, že do roku 2019 k současným 22.000 maskám přibude dalších 17.000. Obrana by za ně měla zaplatit do 170 milionů korun s DPH. "Cena byla posouzena experty armády a posudkem Vojenského výzkumného ústavu Brno," poznamenal mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Se sedmi dodavateli plánuje ministerstvo obrany uzavřít smlouvy za celkem 475 milionů korun na dodávky různých druhů munice. Podle Pejška dá nejvíce peněz obrana za náboje pro letecké kanony gripenů, nakoupí také ruční dýmové granáty a další druhy dýmovnic. Česká zbrojovka dodá munici za více než 300 milionů korun, další munici vyrobí firmy Zeveta nebo Explosia. Na dodávku munice bylo celkem vypsáno 16 zakázek.

Již ve čtvrtek ministerstvo uzavřelo zakázku s firmou Pramacom-HT na dodávku tří souprav modulárních bojových kompletů, které jednotlivým vojákům umožní například zjistit polohu protivníka a označit ho za cíl letectvu nebo dělostřelectvu. V ceně 197 milionů je i jeden výcvikový set.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Armáda ČR má potíže se zakázkami. Úřad kybernetiky neschválil radary z…

21.01.2018 13:32 Praha - Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO) dnes řekla, že Národní úřad…

Armáda ČR se rozrostla o 1353 profesionálních vojáků, vylepšený web láká…

20.01.2018 11:15 Praha - Armáda loni přijala 2173 nových vojáků a odešlo z ní 820 vojáků z povolání. K začátku ledna…

Odebírání DNA? Pražští soudci chtějí škrty v zákoně, obrátili se na…

17.01.2018 13:04 Praha/Brno - Senát Městského soudu v Praze v čele se soudkyní Vierou Horčicovou navrhl Ústavnímu…

Metnar exdetektiva Komárka kvůli kauze Čapí hnízdo mlčenlivosti nezbavil

15.01.2018 19:14 Praha - Ministr vnitra Lubomír Metnar nezbavil bývalého detektiva Jiřího Komárka mlčenlivosti.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama