Obrana uzavře zakázky za pět miliard, nejvíc připadne na vrtulníky

Praha - Ministerstvo obrany by mělo během příštích týdnů uzavřít smlouvy za téměř pět miliard korun. Nejvíce peněz půjde na servis 41 vrtulníků řady Mi, další kontrakt se týká například nákupu nových plynových masek.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Armáda České Republiky

"Pokračujeme v modernizaci armády a doplňování zásob, v nejbližších týdnech uzavřeme smlouvy za pět miliard korun. A to s českými dodavateli, takže současně pokračujeme v podpoře domácího obranného průmyslu," uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

O armádní vrtulníky by se na základě chystané rámcové smlouvy měl starat státní podnik LOM Praha. Ministerstvo předpokládá, že za tuto dobu za servis zaplatí 4,159 miliardy korun s DPH. "Na základě dosavadních zkušeností jsme připravili jedinou komplexní smlouvu s takovým finančním objemem, aby byl zajištěn servis všech čtyř desítek vrtulníků Mi do roku 2023," řekl ministr. 

Ministerstvo plánuje nakupovat plynové masky podle potřeby od Gumáren Zubří. Pejšek předpokládá, že do roku 2019 k současným 22.000 maskám přibude dalších 17.000. Obrana by za ně měla zaplatit do 170 milionů korun s DPH. "Cena byla posouzena experty armády a posudkem Vojenského výzkumného ústavu Brno," poznamenal mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Se sedmi dodavateli plánuje ministerstvo obrany uzavřít smlouvy za celkem 475 milionů korun na dodávky různých druhů munice. Podle Pejška dá nejvíce peněz obrana za náboje pro letecké kanony gripenů, nakoupí také ruční dýmové granáty a další druhy dýmovnic. Česká zbrojovka dodá munici za více než 300 milionů korun, další munici vyrobí firmy Zeveta nebo Explosia. Na dodávku munice bylo celkem vypsáno 16 zakázek.

Již ve čtvrtek ministerstvo uzavřelo zakázku s firmou Pramacom-HT na dodávku tří souprav modulárních bojových kompletů, které jednotlivým vojákům umožní například zjistit polohu protivníka a označit ho za cíl letectvu nebo dělostřelectvu. V ceně 197 milionů je i jeden výcvikový set.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trojánek přestoupí z Prahy na Vysočinu, šéf policie žádosti vyhověl

24.05.2018 16:39 Praha - Ředitel pražské policie Miloš Trojánek se od 1.června přesune do čela sboru na Vysočině.…

Česko dá na válečné hroby v cizině čtyři miliony, část peněz poputuje do…

23.05.2018 12:13 Praha - Česká republika dá na péči o české válečné hroby letos opět čtyři miliony korun. Rozhodla o…

Českem projede konvoj americké armády: 400 vozidel, 1000 vojáků

23.05.2018 10:10 Praha - Českem příští týden projede konvoj americké armády, který z Německa zamíří přes Polsko na…

Podezřelé armádní zakázky? Kauzu probere předsednictvo Bezpečnostní rady

23.05.2018 09:35 Praha - Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) chce probrat pochybnosti kolem armádních zakázek na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama