Milost krok za krokem: Co předchází propuštění Kajínka?

Praha - Prezident Miloš Zeman podepsal milost pro vraha Jiřího Kajínka. Kajínek se tak dostane na svobodu dnes odpoledne, nejpozději zítra v dopoledních hodinách. V současnosti probíhá nezbytný administrativní úkon, kdy milost putuje na soud do Plzně a Jablonce nad Nisou. Jablonecká soudkyně následně přečte sdělení milosti Kajínkovi.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Jiří Kajínek

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček dnes na tiskové konferenci oznámil, že prezident Zeman podepsal milost dvojnásobnému vrahovi Jiřímu Kajínkovi. Ten si z doživotního trestu zatím odpykal 23 let.

Jak nyní celý proces s milostí bude pokračovat a kdy vyjde Kajínek za brány rýnovické věznice?

V sobotu přivezl dokument s milostí prezidentu Zemanovi hradní kancléř Vratislav Mynář do Lán.

Dnes v dopoledních hodinách Miloš Zeman podepsal milost pro Jiřího Kajínka.

Originální dokument s milostí, který je vlastnoručně podepsán prezidentem, v těchto minutách putuje na ministerstvo spravedlnosti a následně na soud, který poslal Kajínka do vězení, tedy do Plzně. Zároveň teď putuje i kopie milosti na soud, v jehož územní působnosti je věznice, kde si vězeň trest odpykává. Jedná se o Okresní soud v Jablonci nad Nisou.

Kopii musí vyzvednou tamní předsedkyně soudu Jana Brabcová a následně ji sdělit vězněnému Kajínkovi. Pokyny k tomu, jakým způsobem se má Kajínek o milosti dozvědět, stanoví ministerstvo spravedlnosti v tzv. dožádání o zveřejnění udělené milosti.

"O provedení publikace se sepíše ve dvojím vyhotovení protokol, který kromě náležitosti protokolu obsahuje poučení o významu udělení milosti, vyjádření odsouzeného k udělení milosti a další údaje. Jedno vyhotovení protokolu se zašle ministerstvu, druhé vyhotovení ponechá předseda soudu ve spise, ve kterém publikoval odsouzenému udělení milosti," dodal k proceduře minulý týden Ovčáček pro ČTK.

Soudkyně Brabcová by však měla milost sdělit Kajínkovi osobně. Kajínek pak podstoupí běžné propouštěcí kolečko, jehož součástí je i lékařská prohlídka. Vyzvedne si osobní věci a doklady a může na svobodu. Z vězení se tak dostane buď už dnes do 16. hodiny, nebo zítra v dopoledních hodinách.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tristní pověst Česka ve světě tajných služeb, jsme jen líhní ruských špionů

23.07.2017 11:11 Washington - Podle magazínu Foreign Policy je nutné, aby státy Severoatlantické aliance NATO dávali…

Čeští vojáci pojedou do Pobaltí trénovat proti Rusku

20.07.2017 19:41 Praha - Česko bude moci vyslat až 290 vojáků do mnohonárodních bojových uskupení NATO v Pobaltí.…

Protiletecké jednotky NATO cvičí u nás. Rakety létaly z vojenského…

19.07.2017 18:30 Aktualizováno Hradiště - Mezinárodní cvičení Tobruq Legacy 2017 dnes vrcholí ve vojenském prostoru Hradiště na…

Atraktivnější práce u policie či hasičů? Novela mění pravidla služebního…

19.07.2017 12:20 Aktualizováno Praha - Senát dnes schválil novelu o služebním poměru. Policisté a příslušníci dalších…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama