Žalobci řeší kauzu úniků ze spisů. Týká se elitních policistů i zetě Schillerové

Olomouc/Brno/Praha - Vrchní státní zastupitelství v Olomouci se ve spolupráci s Národní protidrogovou centrálou zabývá rozsáhlou kauzou úniku z policejních spisů. Podle informací zveřejněných na stránkách zastupitelství se kauza týká úniků informací z trestních řízení a policejních databází.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

krimi

Zprávu ČTK potvrdil žalobce Petr Šereda. Mluvčí Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková ČTK řekla, že policisté v těchto dnech pracují na jedné z operací. „Blíže se k tomu vyjadřovat nemůžu. Právo na poskytování informací si vyhradilo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci," dodala.

Podle České televize (ČT) se vyšetřování týká i elitních policistů a obviněno je 18 lidí, mezi nimi i bývalý člen GIBS Miroslav Palán, bývalý policista z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Michal Ratajský, podnikatel Samán Talabáni nebo majitel investiční skupiny DRFG David Rusňák, který podniká v nemovitostech, telekomunikacích či teplárenství. Rusňák je údajně zeť náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové, kterou před několika dny ANO navrhlo na ministryni financí.

Mluvčí DRFG Jan Sedláček dnes potvrdil, že Rusňák vypovídá na policii. Dodal, že o zatčení a obvinění informace nemá. Informaci potvrdila také Rusňákova manželka Petra, která je brněnskou radní za ANO s tím, že žádné další informace k situaci nemá. Na 16:00 svolal novináře brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) a má se k záležitosti vyjádřit. Předseda ANO Andrej Babiš ale už ČT řekl, že bude Rusňák vyloučen z hnutí, které mu také vrátí sponzorské dary.

Investiční skupina DRFG byla založena v Brně v roce 2011 a jejím cílem je zhodnocovat kapitál prostřednictvím investic do majetkových podílů v perspektivních společnostech a projektech. DRFG se zaměřuje především na investice do nemovitostí, finančních služeb a telekomunikací. V roce 2016 byl objem investic 1,5 miliardy Kč a objem aktiv překročil čtyři miliardy.

Ratajský působil v ÚOOZ do srpna 2009. V současnosti je společníkem v bezpečnostní agentuře CS Solution Group, která zajišťuje profesionální ochranku, ostrahu objektů i ochranu informačních technologií.

V současnosti řeší protidrogová centrála také kauzu Beretta, která se také týká vynášení informací ze spisů. Případ mají na starosti detektivové z bývalého protimafiánského útvaru. V kauze figuruje policista protikorupční jednotky Radek Holub, bývalý celník Pavel Šíma a někdejší policista Igor Gáborík nebo vlivná pražská žalobkyně Dagmar Máchová. Vyšetřovací tým byl včleněn do protidrogové centrály kvůli vzniku Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), do které od loňkého 1. srpna spadají policisté z bývalých elitních útvarů - protimafiánského a protikorupčního.

Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kajínek důvěrníkem a agentem? Pracoval obstojně, ukazují archívy

26.05.2017 23:15 Aktualizováno Praha - Jiří Kajínek byl agentem Odboru vnitřní ochrany věznic za minulého režimu. Nejprve s…

Rozpočet armády? Babiš si s tím hlavu příliš nelámal, zlobí se politici

26.05.2017 13:14 Praha - Státní rozpočet na příští rok byl podle šéfa české diplomacie Lubomíra Zaorálka (ČSSD)…

Případ střelby na Libavé míří k soudu, jeden z vojáků přišel o ruku

25.05.2017 15:25 Olomouc - Státní zástupce Jaroslav Rašendorfer poslal k soudu případ zranění při loňské střelbě…

Kajínka může za mříže poslat Zeman, možná i Drahoš nebo Horáček

23.05.2017 13:39 Praha - Prezident Miloš Zeman omilostnil vraha Jiřího Kajínka. Zároveň však k milosti připojil…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama