Milost dostala i vražedkyně dítěte, úchylkář a známá prezidentovy ženy. Koho omilostnil Havel a Klaus?

Praha - Prezident Zeman včera oznámil, že omilostní doživotně odsouzeného vraha Jiřího Kajínka. Ohlášená milost vzbudila rozporuplné reakce. Zemanovi předchůdci v prezidentském úřadě mají na kontě také několik milostí, které vzbudily pochyby.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Jiří Kajínek

Miloš Zeman včera v TV Barrandov prozradil, že po návratu z Číny udělí milost dvojnásobnému vrahovi Jiřímu Kajínkovi. Ten si odpykal už 23 let ze svého doživotního trestu. Milost pro Kajínka už okomentovala Unii státních zástupců. "Doufáme, že prezident Zeman bude v případě dalších vícenásobných vrahů při využívání svých pravomocí zdrženlivější," uvedla unie na svém facebookovém profilu.

Prezident Zeman udělil ve svém úřadě zatím pouhých 7 milostí. To je výrazně méně, než za své působení dali prezidenti Václav Klaus a Václav Havel. Václav Klaus udělil za 10 let celkem 412 milostí, za stejné období udělil jeho předchůdce Václav Havel 1247 milostí. Které milosti vzbudily nejrozporuplnější reakce?

1. Havlovo omilostnění dvojnásobného vraha Růžičky

O co šlo - Prezident Václav Havel udělil v roce 2000 milost 37letému Zdeňku Růžičkovi. Toho poslal soud za mříže na 17 let za brutální dvojnásobnou vraždu manželského páru. Jako vražedné nástroje mu posloužily nůž a lopata. Milostí byli nepříjemně překvapeni také policisté, který případ vyšetřovali, ale i ministerstvo spravedlnosti. Růžička svou vinu vždy odmítal.

2. Klausovo omilostnění "vážně nemocného" Steingera

O co šlo - Prezident Václav Klaus uděloval milosti převážně v případech daňových podvodů či krádeží. V roce 2004 omilostnil Karla Steingera, který byl poslán do žaláře za daňové podvody v případech lehkých topných olejů. Steinger nikdy do vězení nenastoupil, oháněl se lékařskými posudky, které tvrdily, že má rakovinu. Státní žalobkyně posudek zpochybnila, i přesto mu Klaus milost udělil. Steinger byl mimo jiné obchodním partnerem nejvýraznější figury českého podsvětí, Františka Mrázka.

3. Havlovo omilostnění vražedkyně 17měsíčního dítěte

O co šlo - V roce 1999 udělil Havel milost vražedkyni Petře Teclové, která měla spáchat vraždu svého 17měsíčního syna. Za to si měla odpykat 13 let ve vězení. Vražedkyně se k činu nikdy nepřiznala, vinu kladla otci dítěte. Teclová syna brutálně bila pěstmi a kopala do něj. To mu způsobilo těžká vnitřní zranění a krvácení. Dítě údajně umíralo několik hodin bez pomoci.

4. Klausova milost známé jeho ženy Livie

O co šlo - Klaus v roce 2012 omilostnil zakladatelku Metropolitní univerzity Annu Benešovou. Té byla uložena dvouletá podmínka za podplácení a zpronevěru. Benešová umožnila studium na soukromé univerzitě několika úředníkům zcela zdarma. Škola tak přišla o 6 milionů korun. Milost vzbudila kontroverze zejména proto, že omilostněná se znala s Klausovou manželkou Livií. Ta se účastnila slavnostního zprovoznění nového výtahu na univerzitě právě po boku Benešové, s ní se měla setkat také na charitativní akci "Mosty". Klaus milost odůvodnil tím, že se Benešová musí starat o svého těžce nemocného manžela.

5. Havlova milost pro úchylkáře Rangla

O co šlo - V roce 1994 Havel udělil milost Zdeňku Ranglovi. Násilník byl postrachem i svých spoluvězňů. Vyžíval se v jejich napadání a ubližování, dle psychiatrů to byl jistý druh úchylky. Ministerstvo spravedlnosti nedoporučilo udělit tomuto muži milost. Po propuštění z vězení pobýval krátce v psychiatrické léčebně, následně spáchal několik loupeží a v roce 1997 v Německu zavraždil tamního občana. Dostal další trest, v base má celkem strávit 24 let.

Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fungování GIBS ztrhal i šéfžalobce Zeman, vidí dva základní problémy

21.03.2018 15:42 Brno - Ke kritice Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se přidal také nejvyšší státní…

Zemřel veterán RAF Zbyšek Nečas-Pemberton, před komunisty ho zachránil fígl

21.03.2018 13:49 Aktualizováno Praha/Londýn - Minulý týden zemřel bývalý československý příslušník 68. noční stíhací perutě RAF…

K centru NATO ve Vyškově přistoupí Kanada

21.03.2018 10:30 Vyškov - K Centru ochrany proti zbraním hromadného ničení se sídlem ve Vyškově (JCBRN Defence COE)…

V případě zapálení kostelíku v Gutech padla obžaloba

20.03.2018 19:52 Ostrava - Státní zástupce Krajského státního zastupitelství v Ostravě obžaloval tři mladíky…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama