Česká armáda ocenila práci kardinála Vlka. Měl velký podíl na obnovení duchovní služby

Praha – Zástupci české armády oceňují přínos zesnulého kardinála Miroslava Vlka. Duchovní, který v sobotu zemřel, měl podle nich velký podíl na obnovení duchovní služby v armádě.

Přidejte svůj názor 96 komentářů

PhDr. Miloslav kardinál Vlk

Vlk se podle armády mimo jiné zasloužil o to, že fungování kaplanů v českém vojsku je postaveno na ekumenickém principu, tedy že se na něm podílejí všechny křesťanské církve. „Miloslav Vlk měl zásadní osobní přínos k obnovení duchovní služby a na vzniku Duchovní služby Armády České republiky. Často vzpomínal, jak to všechno začalo," uvedl hlavní armádní kaplan Jaroslav Knichal.

Kardinál podle něj při jednom setkání řekl, že styl duchovní služby v české armádě je zcela odlišný od mnohých evropských zemí, protože nebyla budována „shora", ale zdola od kaplanů. Prý to vyžadovala společenská situace v zemi. „Odlišnost od běžných norem v katolické církvi byla tehdy odsouhlasena samotným státním sekretářem Vatikánu, kardinálem Angelem Sodanem," cituje Vlka Knichal.

Uvedl také, že kardinál Vlk si byl velmi silně vědom, že fungování kaplanů v armádě musí být postaveno právě na ekumenickém principu. ´“Zastával jasný postoj v tom, že křesťanské církve mohou ve společnosti být prospěšné v mimořádné ekumenické spolupráci," uvedl Knichal.

Šéf rezortu obrany Martin Stropnický (ANO) uvedl, že v případě armádní duchovní služby je „nutné vnímat především její širší přesah a podporu, kterou poskytuje nejen současným vojákům a jejich blízkým, ale i válečným veteránům". Podle náčelníka Generálního štábu Josefa Bečváře jsou kaplani pro české vojáky oporou nejen v misích, ale i v běžném životě v posádkách. „Jejich působení je unikátní tím, že se nezaměřují jen na otázky víry, ale stejně jako věřícím jsou otevřeni ve své službě i lidem bez vyznání," dodal.

Smlouvu o duchovní službě v resortu ministerstva obrany podepsal Vlk v roce 1998 jako předseda České biskupské konference spolu s předsedou Ekumenické rady církví Pavlem Smetanou. Za svůj přínos k obnovení duchovní služby obdržel v roce 2013 pamětní odznak Duchovní služby AČR.

Vstupte do diskuze (96)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští vojáci dostali medaile za misi v Mali

16.03.2018 15:00 Praha - Čeští vojáci dostali medaile za nasazení v misi v Mali, v budoucnu by jich do země mohla…

O co jde Babišovi? Expremiér Sobotka přišel s vážným obviněním

15.03.2018 18:43 Aktualizováno Praha - Vláda Andreje Babiše (ANO) v demisi se snaží získat kontrolu nad bezpečnostními sbory…

Zemětřesení v GIBS: Babiš zprostí ředitele Murína výkonu služby

15.03.2018 13:03 Aktualizováno Praha - Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) uvedl, že neprodleně zprostí ředitele Generální…

Strážníci v Mladé Boleslavi mučili bezdomovce, soud vynesl tresty

13.03.2018 15:44 Mladá Boleslav - Dva městští strážníci Jaroslav Bělský a Martin Roučkek dostali za týrání…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama