Policie už vyšetřuje útok na pražské sociální centrum. Čin odsoudili politici napříč stranami

Praha – Útokem na sociální centrum Klinika už prověřuje pražská policie kvůli podezření ze spáchání trestných činů výtržnictví, obecného ohrožení a poškození cizí věci. Útok odsoudili politici napříč politickým spektrem.

Diskuse: 19

Policie už vyšetřuje útok na pražské sociální centrum. Čin odsoudili politici napříč stranami - anotační foto
reklama

Informovala o tom policejní mluvčí Iveta Martínková. Policie pátrá v souvislosti s útokem po dvacítce osob. „V rámci prověřování jsme provedli výslechy několika osob. Z taktických důvodů nemůžeme být konkrétnější, aby nebylo mařeno probíhající vyšetřování," uvedla Martínková.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) útok odsoudil. „Násilí je v demokracii nepřijatelné. Odsuzuji žhářský útok na sociální centrum Klinika a pevně věřím, že policie brzy vypátrá jeho pachatele," uvedl Sobotka na Facebooku.

Vladislava Hujová (TOP 09), starostka Prahy 3, kde centrum sídlí, svolala na pondělí bezpečnostní grémium. „Polarizace společnosti podporovaná mimo jiné i postojem prezidenta republiky je, jak se včera ukázalo v Jeseniově ulici, velmi nebezpečná. Násilné trestné činy do civilizované společnosti nepatří a je třeba je co nejostřeji odsoudit. Pevně věřím, že Policie ČR tento případ řádně vyšetří a viníci budou dle práva potrestáni. Bezpečnost obyvatel Prahy 3 nesmí býti ohrožována," napsala na sociálních sítích.

Pražská policie pátrá v souvislosti s útokem po dvacítce osob. Původní informace policistů hovořily o tom, že skupina na centrum v žižkovské Jeseniově ulici naházela zápalné lahve. Hasiči požár po příjezdu dokázali uhasit za čtyři minuty.

Klinika uvedla, že na ni zaútočili neonacisté, a to kameny a světlicemi, které v objektu zapálily část kavárny. V tu chvíli se uvnitř nacházelo více než dvacet osob, kameny létaly i do místnosti s lidmi. "Jeden člověk utrpěl zranění hlavy a byl odvezen do nemocnice. Několik lidí se nadýchalo kouře," popsalo centrum ve svém prohlášení.

Centrum zdůraznilo spojitost útoku se sobotními demonstracemi proti islámu. "Vyzývá také lidi, kteří se účastní islamofobních demonstrací, aby se uvědomili, koho tímto způsobem podporují," dodalo. Podle Kliniky vše nasvědčuje tomu, že útočila stejná skupina, která předtím na Malé Straně napadla dlažebními kostkami a tyčemi průvod sympatizantů s uprchlíky Solidarita bez hranic.

Ministr vnitra Milan Chovanec považuje útok za zbabělý akt, který potvrzuje nebezpečí fašizace části naší společnosti. Očekává, že policie udělá pro vypátrání pachatelů maximum. "Pro znejišťování veřejnosti není žádný důvod. Česká vláda odmítla a nadále odmítá povinné kvóty. Nelegálních migrantů je díky postupu státu, který striktně dodržuje evropské i české zákony, na území ČR necelá stovka," uvedl ministr v tiskovém prohlášení. 

Útok odsoudila celá řada politiků

„TAKHLE NE! Odmítáme násilí a odsuzujeme veškeré podobné akce. Naše demonstrace byla v poklidu a takový musí být i další vývoj," uvedl na svých stránkách organizátor jedné ze sobotních demonstrací Blok proti islámu i strana Úsvit.

„Dvě včerejší události nám ukazují nepříjemnou pravdu. Odsouzeníhodný útok na pražskou Kliniku i chování Policie ČR, která údajně odmítla pomoci redaktorovi Českého rozhlasu během včerejších střetů na Hradčanech, mají jedno společné. Ukazují, k čemu vede nenávist a tupost, pokud se včas neodsoudí a nezastaví. Pánové Konvičkové, Okamurové, ale i hlava státu, ti všichni by měli zpytovat svědomí," uvedl místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

„Zákeřný žhářský útok na Autonomní sociální centrum Klinika ukázal, kam vede zloba a nenávist. Takové činy jsou v demokratické společnosti naprosto nepřijatelné. Včera večer šel v televizi Schindlerův seznam a z možných asociací mi ještě teď běhá mráz po zádech," napsal na svém facebookovém profilu ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.

„Útok na Kliniku je barbarský stádní čin. Žhářstvi a pokus o vraždu. Proč už to neodsoudil prezident?" zajímá europoslance TOP 09 Jaroslava Štětinu.

„Večerní útok na centrum Klinika ale dokazuje, že je bezpodmínečně nutné téma migrace sebrat z rukou extremistů pravicových i levicových. Ti první se nyní jistě zrůdně radují, jak to Klinice nandali, ti druzí teď budou útok paušálně zneužívat proti odpůrcům bezbřehé migrace," reagoval na sociálních sítích na útok Jiří Ovčáček.

Akce na podporu Kliniky

Na podporu Kliniky se dnes v parku nad centrem sešly asi dvě stovky lidí. Dorazili nejen lidé, kteří se kolem Kliniky sdružují nebo s ní sympatizují, solidaritu přišli vyjádřit také někteří obyvatelé okolních ulic. Na shromáždění dorazil i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) a pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

"Nenecháme se zastrašit, budeme pokračovat v tom, co děláme," uvedli zástupci Kliniky a poděkovali za projevy solidarity. Útok označili za konkretizaci nenávisti a násilí, které podle nich ovládá českou společnost.

"Děkujeme za všechny projevy podpory a solidarity, kterých se nám od vás dostává! Včerejší večer na Klinice byl nejlepším důkazem toho, že jestli nás chtěli neonacisté zastrašit a ochromit, tak se jim to nepovedlo. Ve tři hodiny plánujeme klidné a neformální setkání v parku před Klinikou. Vemte třeba vzkazy Klinice, které můžete nalepit na OSB desky nebo křídy a hudební nástroje. Následovat bude společná brigáda na Klinice a možnost posezení," píše se na facebookových stránkách Kliniky. 

reklama
Klíčová slova: Policie ČR

Diskuse

Policie už vyšetřuje útok na pražské sociální centrum. Čin odsoudili politici napříč stranami

Počet příspěvků: , poslední 07.02.2016 18:08
(Zobrazeno posledních 10 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Policii se přišel udat vrah z tramvaje číslo 17. Tížilo ho svědomí - anotační foto

Policii se přišel udat vrah z tramvaje číslo 17. Tížilo ho svědomí

26.05.2016 01:06 Praha - Policii se v úterý přihlásil muž, který tvrdí, že v únoru 2014 zastřelil ženu v pražské tramvaji...

Pithart, Filipi nebo Plocek. Senát na vyznamenání nominuje asi 28 osobností - anotační foto

Pithart, Filipi nebo Plocek. Senát na vyznamenání nominuje asi 28 osobností

25.05.2016 20:53 Praha – Senát navrhne na státní vyznamenání celkem 28 osobností.  Senátní podvýbor pro státní vyznamenání z...

Kontrola kotlů v domácnostech? Poslanci chtějí návrh vypustit

25.05.2016 20:46 Praha – Opoziční poslanec ODS Jan Zahradník a vládní poslanec KDU-ČSL Jiří Junek dnes navrhly úpravu vládní...

Babiš zuří: Sobotka lže, tahle koalice asi dlouho nevydrží

25.05.2016 20:06 Aktualizováno Brusel/Praha – Šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš netají své znechucení nad dnešní debatou kolem...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hlasovali byste pro vystoupení České republiky z Evropské unie?

Hlasovalo 20748 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama