Spojme se s Ruskem proti Islámskému státu, žádá generál Pavel

Praha - Předseda Vojenského výboru NATO generál Petr Pavel je připraven spojit se s řadou zemí včetně Ruska v boji proti Islámskému státu, pokud o to Francie požádá. Asistenci dostane země, kterou v pátek postihly masivní teroristické útoky, v maximální možné míře co nejdříve to bude možné.

Přidejte svůj názor 37 komentářů

Generál Petr Pavel

"Francie má dost vlastních zdrojů a sil. Pokud ale přesto dospěje k názoru, že pomoc potřebuje, tak o ni požádá. Určitě se ale posílí sdílení zpravodajských informací na všech úrovních − jak civilních, tak vojenských. Kdykoliv dojde k podobné tragédii, kterou lze označit za krizi − a toto svým způsobem krizová situace je −, tak jsou alianční partneři připraveni pomoct všemi dostupnými prostředky," podotkl Pavel pro Hospodářské noviny s tím, že centrála NATO je v pohotovosti.

"Vyhodnocujeme a analyzujeme všechny informace z našich, ale i ze všech dostupných zdrojů. Zároveň připravujeme hlášení pro vedoucí funkcionáře aliance, kteří jsou v kontaktu a sledují vývoj situace. Pokud se poměry ještě nevyostří, tak se v pondělí uskuteční první jednání, na němž nás francouzský stálý představitel při Severoatlantické radě seznámí s tím, co přesně se v Paříži stalo, jaké byly podniknuty kroky. Případně může požádat o pomoc," dodal.

Následně podotkl, že má na mysli i možnou spolupráci s Ruskem. "Když jsem se zmínil o efektivním postupu proti Islámskému státu a účasti všech důležitých hráčů na těchto krocích, tak jsem mínil i Rusko. Nejen kvůli jeho velikosti a vojenské síle, ale i fyzické přítomnosti na Blízkém východě. Rusko z toho nelze − jako jeden z důležitých faktorů řešení této krize − vyloučit," dodal.

Paříž se v pátek večer stala terčem jedněch z nejhorších teroristických útoků v historii. Při sérii koordinovaných atentátů, při nichž zněla střelba a výbuchy bomb, přišlo o život více než 120 lidí.

Vstupte do diskuze (37)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exministr Barták u soudu obhajoval nákup letadel CASA

17.10.2017 13:39 Aktualizováno Praha - Exnáměstek ministryně obrany a pozdější šéf resortu Martin Barták dnes u soudu jako svědek…

Zemřel Arnošt Polák, jeden z posledních českých vojáků sloužících v RAF

12.10.2017 15:45 Praha - V Anglii ve věku 94 let zemřel Arnošt Polák, veterán druhé světové války a jeden z…

Případ dvou policistů, kteří v Plzni mířili zbraní na řidiče, převzal GIBS

09.10.2017 19:34 Plzeň - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) převzala případ dvou policistů, kteří v září…

Soud otevřel případ střelby bojového vozidla na Libavé, voják přišel o ruku

09.10.2017 13:21 Olomouc - Okresní soud v Olomouci se zabývá případem loňské střelby bojového vozidla pěchoty na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama