V severních a východních Čechách zůstanou lidé bez proudu i v neděli

LIBEREC - Přestože energetici i během soboty pokračovali v opravách poruch vedení vysokého i nízkého napětí, kvůli dalším bouřkám a komplikovanému přístupu všechny opravy v sobotu nestihnou. Bez proudu tak zůstanou převážně odlehlejší oblasti severních, východních i středních Čech.

Přidejte svůj názor

Dobrou zprávou ale je, že energetici odvolali krátce po 21. hodině kalamitní stav na Hradecku, Rychnovsku a Náchodsku. Agentuře Mediafax to v sobotu řekla mluvčí ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková. Kalamitní stav nadále platí v sedmi okresech na severu, východě a ve středu Čech - na Liberecku, Jablonecku, Českolipsku, Mladoboleslavsku, Semilsku, Jičínsku a Trutnovsku.

Na východě Čech musejí energetici ještě odstranit poruchy z 10 vedení vysokého napětí, i proto je v regionu bez proudu stále několik tisíc domácností. "Odstraňování škod nám odpoledne zkomplikovala další bouřka. Způsobila poruchy na dvou dalších vedeních vysokého napětí, ty se nám ale podařilo rychle odstranit," popsala Beránková.

Bez proudu byly během dne stovky domů ve významných turistických centrech Krkonoš. "Proud nešel ve Špindlerově mlýně, v Peci pod Sněžkou, na Benecku či ve Vrchlabí," přiblížila Beránková. Nejhorší situace podle ní nadále panuje na Semilsku, Trutnovsku a v okolí Vrchlabí. „Práci nám ztěžuje déšť a podmáčený terén. Komplikuje to nasazení těžké techniky,“ popsala mluvčí ČEZu. Podle ní se, především v odlehlých oblastech, nepodaří během soboty odstranit všechny poruchy. Kromě desítky vedení vysokého napětí musejí totiž energetici opravit i stovky úseků vedení nízkého napětí. "Nové poruchy nám během pátku a soboty hlásili hlavně lidé, kteří přijeli na víkend na chalupu,“ popsala Beránková.

Po čtvrteční podvečerní silné vichřici bylo na východě Čech porouchaných 69 vedení vysokého napětí a bez napětí bylo kolem tisíce trafostanic. Bez proudu tak byla v jedné chvíli čtvrtina z 660 tisíc odběratelů z východu Čech. V sobotu po 15. hodině to bylo odhadem stále více než 10 tisíc domácností.

Během soboty energetici na východě Čech odstranili poruchy z 10 vedení vysokého napětí a zprovoznili 40 ze 180 trafostanic, jež byly ještě ráno bez proudu. V terénu má ČEZ 250 vlastních zaměstnanců a 300 pracovníků externích firem.


Ani na severu Čech se nepodaří během soboty odstranit všechny poruchy na vedení. ""V sobotu ráno bylo bez napětí 27 trafostanic, během dne se nám podařilo zprovoznit 20 z nich," uvedla krátce po 20. hodině Holingerová. Bez proudu podle ní zůstává zhruba 600 domácností v menších obcích, především na Liberecku a Děčínsku. Podle Holingerové evidují už jen jednu poruchu na vedení vysokého napětí. "Bez dodávky jsou proto obce Zdislava a Žibřidice. Předpokládáme, že dodávky do těchto obcí obnovíme kolem 21. hodiny," dodala.

Energetici také musí ještě opravit stovky poničených úseků vedení nízkého napětí. "Operativně jsme přesunuli čety opravářů z jiných okresů, kde nebyly následky bouře tak velké," poznamenala Soňa Holingerová. Podle ní se jedná o "mravenčí práci", kdy budou opravovat vedení pro jednotlivé domy, chalupy, zahrádkářské kolonie nebo chatové osady. Energetici budou na odstranění závad pracovat i přes noc.

Po silné vichřici bylo na severu Čech bez napětí na 388 trafostanic. Porouchané bylo jedno vedení velmi vysokého napětí, 50 vedení vysokého napětí a další desítky poruch byly na vedeních nízkého napětí. Bez proudu tak bylo v jedné chvíli na 50 tisíc domácností.

Také ve středních Čechách budou opravy pokračovat minimálně do neděle. Stále se pracuje v okolí Mnichova Hradiště, Branžeže a Srbska. "Většina poruch na vysokém napětí je odstraněna. Pracovní čety se přesouvají na vedení nízkého napětí," řekl v sobotu po 19. hodině Mediafax mluvčí ČEZ pro střední Čechy Martin Pavlíček. "Celkem jsme měli od čtvrtka asi 600 poruch na vedení,“ dodal.


Výši škod energetici ještě neznají, určitě se ale bude pohybovat v milionech korun. Velké škody jsou i v lesích. Podle odhadu se bude muset odtěžit na 200 tisíc kubíků dřeva, z toho čtvrtina v okolí Jilemnice, Vrchlabí a Dvora Králové.

Témata: Energetika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Novým ředitelem FN Ostrava je Machytka, válčí s chirurgy

25.04.2018 10:12 Ostrava - Ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) je Evžen Machytka, který byl po únorovém…

Zboží, kterým lze i mučit? Pravidla obchodu se změní, novela míří na Hrad

25.04.2018 10:09 Praha - Pravidla zahraničního obchodu se zbožím, které by mohlo být použito pro výkon trestu smrti,…

Soud už má posudek na Janouška, rozhodnout chce v řádu týdnů

25.04.2018 09:57 Praha - Pražský městský soud už obdržel posudek ohledně zdravotního stavu lobbisty Romana Janouška,…

Babiš žaluje slovenský list Nový Čas, žádá milion eur

25.04.2018 09:51 Bratislava - Český premiér Andrej Babiš podal žalobu na vydavatele nejčtenějšího slovenského listu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama