V severních a východních Čechách zůstanou lidé bez proudu i v neděli

LIBEREC - Přestože energetici i během soboty pokračovali v opravách poruch vedení vysokého i nízkého napětí, kvůli dalším bouřkám a komplikovanému přístupu všechny opravy v sobotu nestihnou. Bez proudu tak zůstanou převážně odlehlejší oblasti severních, východních i středních Čech.

Přidejte svůj názor

Dobrou zprávou ale je, že energetici odvolali krátce po 21. hodině kalamitní stav na Hradecku, Rychnovsku a Náchodsku. Agentuře Mediafax to v sobotu řekla mluvčí ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková. Kalamitní stav nadále platí v sedmi okresech na severu, východě a ve středu Čech - na Liberecku, Jablonecku, Českolipsku, Mladoboleslavsku, Semilsku, Jičínsku a Trutnovsku.

Na východě Čech musejí energetici ještě odstranit poruchy z 10 vedení vysokého napětí, i proto je v regionu bez proudu stále několik tisíc domácností. "Odstraňování škod nám odpoledne zkomplikovala další bouřka. Způsobila poruchy na dvou dalších vedeních vysokého napětí, ty se nám ale podařilo rychle odstranit," popsala Beránková.

Bez proudu byly během dne stovky domů ve významných turistických centrech Krkonoš. "Proud nešel ve Špindlerově mlýně, v Peci pod Sněžkou, na Benecku či ve Vrchlabí," přiblížila Beránková. Nejhorší situace podle ní nadále panuje na Semilsku, Trutnovsku a v okolí Vrchlabí. „Práci nám ztěžuje déšť a podmáčený terén. Komplikuje to nasazení těžké techniky,“ popsala mluvčí ČEZu. Podle ní se, především v odlehlých oblastech, nepodaří během soboty odstranit všechny poruchy. Kromě desítky vedení vysokého napětí musejí totiž energetici opravit i stovky úseků vedení nízkého napětí. "Nové poruchy nám během pátku a soboty hlásili hlavně lidé, kteří přijeli na víkend na chalupu,“ popsala Beránková.

Po čtvrteční podvečerní silné vichřici bylo na východě Čech porouchaných 69 vedení vysokého napětí a bez napětí bylo kolem tisíce trafostanic. Bez proudu tak byla v jedné chvíli čtvrtina z 660 tisíc odběratelů z východu Čech. V sobotu po 15. hodině to bylo odhadem stále více než 10 tisíc domácností.

Během soboty energetici na východě Čech odstranili poruchy z 10 vedení vysokého napětí a zprovoznili 40 ze 180 trafostanic, jež byly ještě ráno bez proudu. V terénu má ČEZ 250 vlastních zaměstnanců a 300 pracovníků externích firem.


Ani na severu Čech se nepodaří během soboty odstranit všechny poruchy na vedení. ""V sobotu ráno bylo bez napětí 27 trafostanic, během dne se nám podařilo zprovoznit 20 z nich," uvedla krátce po 20. hodině Holingerová. Bez proudu podle ní zůstává zhruba 600 domácností v menších obcích, především na Liberecku a Děčínsku. Podle Holingerové evidují už jen jednu poruchu na vedení vysokého napětí. "Bez dodávky jsou proto obce Zdislava a Žibřidice. Předpokládáme, že dodávky do těchto obcí obnovíme kolem 21. hodiny," dodala.

Energetici také musí ještě opravit stovky poničených úseků vedení nízkého napětí. "Operativně jsme přesunuli čety opravářů z jiných okresů, kde nebyly následky bouře tak velké," poznamenala Soňa Holingerová. Podle ní se jedná o "mravenčí práci", kdy budou opravovat vedení pro jednotlivé domy, chalupy, zahrádkářské kolonie nebo chatové osady. Energetici budou na odstranění závad pracovat i přes noc.

Po silné vichřici bylo na severu Čech bez napětí na 388 trafostanic. Porouchané bylo jedno vedení velmi vysokého napětí, 50 vedení vysokého napětí a další desítky poruch byly na vedeních nízkého napětí. Bez proudu tak bylo v jedné chvíli na 50 tisíc domácností.

Také ve středních Čechách budou opravy pokračovat minimálně do neděle. Stále se pracuje v okolí Mnichova Hradiště, Branžeže a Srbska. "Většina poruch na vysokém napětí je odstraněna. Pracovní čety se přesouvají na vedení nízkého napětí," řekl v sobotu po 19. hodině Mediafax mluvčí ČEZ pro střední Čechy Martin Pavlíček. "Celkem jsme měli od čtvrtka asi 600 poruch na vedení,“ dodal.


Výši škod energetici ještě neznají, určitě se ale bude pohybovat v milionech korun. Velké škody jsou i v lesích. Podle odhadu se bude muset odtěžit na 200 tisíc kubíků dřeva, z toho čtvrtina v okolí Jilemnice, Vrchlabí a Dvora Králové.

Témata: Energetika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pražský imám a terorismus? Je to účelovka, abyste se báli, tvrdí filmařka,…

23.01.2018 18:28 Aktualizováno Praha/Bratislava – Jak jsme vás již informovali, policie obvinila z terorismu a přímé účasti v…

Češi jsou národ alkoholiků? Každý devátý dospělý pije alkohol minimálně…

23.01.2018 18:24 Praha – Podle poslední výroční zprávy o užívání drog v Česku přibývá lidí, kteří každý den pijí…

Na internetu řádí falešný Ovčáček? Mluvčí Hradu běsní a hrozí žalobou.…

23.01.2018 17:56 Aktualizováno Praha – Jen pár dní pře druhým kolem prezidentských voleb se na sociálních sítích opět objevují…

ODS neuspěla. Sněmovna zamítla návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí

23.01.2018 17:34 Praha – Už v prvním čtení dnes poslanci odmítli návrh ODS na zrušení daně z nabytí nemovitostí. Pro…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama